alexametrics

فروشگاه تجهیزات صوتی

دلایل استفاده از میکروفون های جداگانه برای موبایل هنگام ضبط

    ساختارهای متنوع لنزها و دوربین ها، عکاسان و فیلمبرداران را قادر می سازد تا با یک انتخاب درست بتوانند از هر سوژه ای در هر فاصله ای تصویربرداری کنند. ولی این امر در صدابرداری به این راحتی ها نیست! یعنی نمی توان با میکروفون از هر فاصله و جهتی که منبع صوتی قرار دارد، صدا گرفت. و اصلا تاکنون چنین میکروفونی توسط بشر ساخته نشده است! و یا بهتر بگویم قابل ساختن نیست!!! چراکه اساس کار در اصوات امواج هستند. و نمی توان به راحتی مانع حضور آنان شد.

مگر ما می توانیم برای گوشمان تعیین تکلیف کنیم که از مجموعه صداهائی که به پرده گوشمان می رسد کدام یک را بشنود و کدام یک را نشنود. این فقط مغز ماست که می تواند کمی بر روی آنچه که تصمیم میگیریم بشنویم بیشتر تمرکز کند. همین لحظه که شما مشغول خواندن این مطلب هستید گوش شما دارد تمام صداهای محیط اطرافتان را می شنود. و این تنها شما هستید که به آنچه که می خواهید بشنوید، اجازه پردازش توسط مغز را می دهید.


اساس کار دیافراگم در میکروفون ها هم دقیقا چنین است. یعنی به تمام امواجی که به سمت آنها گسیل می شود واکنش نشان می دهد. پس دائما"  تلاش صدابرداران بر این است که میکروفون را در فاصله مناسب و زاویه درست نسبت به سوژه قرار دهند. تا بدین طریق بتوانند بهترین صدای ممکن را ضبط کنند!


میکروفون های بسیاری از گوشی های موبایل که امروزه ساخته می شوند، از کیفیت قابل قبولی برخوردار هستند. ولی چون در زمان فیلمبرداری، ما مجبور می شویم گوشی را از دهان و یا از هر منبع صوتی دیگری دور کنیم. ناگزیر کیفیت صدا را از دست خواهیم داد! کافیست یکبار امتحان کنید و زمانیکه با تلفن صحبت می کنید کمی گوشی را از خود دور کنید، آنگاه به سرعت افت چشمگیر صدا را حس خواهید کرد. پس ما به این دلیل از میکروفون های تخصصی تر برای موبایل استفاده می کنیم که بتوانیم همواره میکروفون را به دهان و یا هر منبع صوت دیگری نزدیک نگاه داریم!!!


*************


ساعت کار: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 تا 19 و پنج شنبه ها 10 الی 15

تمامی حقوق محفوظ می باشد

طراحی سایت نونگار پردازش