1396 / فروردین / 5
ساعت:
سبد خرید شما خالی است!
logo-samandehi

پرسش و پاسخ

تیم فنی و فروش صدابازار درحین ساعات کاری آماده پاسخگوئی به تمامی سوالات شما عزیزان به صورت آنلاین از طریق سامانه پیام رسان سایت که در بخش پائینی صفحه واقع شده است می باشد.
 

 
واژه نامه
 
  • Dynamic Range
محدوده ای است بین کمترین و بیشترین میزان واکنش دیافراگم میکروفون نسبت به شدت و ضعف صدا و یا توان خروجی صدا در ساند کارت ها در زمان تبدیل سیگنال ها از دیجیتال به آنالوگ که با مقیاس دسیبل (db) اندازه گیری می شود. 
 
  • Lobar
یک مدل الگوی دریافت منحصربفرد است برای میکروفون های گان و شات گان ها که سعی شده در این مدل از الگوی دریافت، صدا تا حد امکان به صورت مستقیم از سوژه دریافت شود و زاویه پوشش در این مدل گان ها بسیار بسته تر انتخاب شده است.
 
  • Proximity Effect
پدیده ای است که خوانندگان هنگام کار با میکروفون های دایرکشنال مانند کاردیوئیدها و سوپر کاردیوئیدها با آن مواجه هستند. به طوریکه هرگاه لب های شخص خواننده به دهانه میکروفون خیلی نزدیک شود. فرکانس های بخش باس به گونه ای غیر طبیعی تقویت شده و به صورت مصنوعی گرم تر شنیده می شوند. در حوزه مهندسی صدا به این مساله پدیده مجاورت می گویند که توصیه می شود خوانندگان قبل از انتخاب میکروفون خود این موضوع را چک کنند.
 
  • Transducer Type
به انتقال انرژی از نوعی به نوعی دیگر گفته می شود که بیشتر در میکروفون های دینامیک و کاندنسر این بحث مطرح است و همیشه باید این کانورتورهای تبدیل انرژی صدا به سیگنال های الکتریکی در غلاف این میکروفون ها جای داده شود. و در نهایت هر چقدر که کیفیت و دقت این مبدل ها بالاتر باشد نتیجه صدای یک میکروفون نیز بهتر است. 
 
  • Unbalanced Circuit
​اصولا مدارهای خروجی میکروفون ها در 2 تیپ بالانس و آنبالانس تولید می شوند. در مدل آنبالانس سیگنال های خروجی از میکروفون برای جلوگیری از ایجاد نویز بر روی یک کابل رسانای شیلددار با یک مغری حمل می شوند تا اینکه بخش افشان کابل از سیگنال های خروجی در برابر میدان های الکتریکی محیط محافظت کند تا کیفیت صدا دستخوش تغییر نشود. و در نوع بالانس سیگنال های خروجی از میکروفون از کابلی با 2 رشته سیم رسانا و یک بخش افشان عبور داده می شوند، البته با یک میزان ثابت و قطبیت مخالف هم که یکی مثبت و دیگری منفی است. این تکنیک باعث از بین رفتن تداخل امواج الکتریکی شده و در نهایت کیفیت بالاتر و صدای خالص تری منتقل می شود. 

این بخش به مرور تکمیل خواهد شد...